Committees

K.V. MULLANPUR GARIBDAS

ICC (Internal Complaint Committee)

SESSION 2019-20

                       1.  Presiding Officer :-  Ms. T. Rukmani , Assistant Commissioner KVS(RO) Chandigarh

                  2.  Member Secretary  :- Mrs. Sumati Dogra, PrincipaL

                  3.   NGO Member :-    Mrs. Santosh Garg ,Member in NGO Prerna Sahatya Society

                 4.  Teacher Member :-  Mrs. Sangeeta Khurana , PGT(Maths)

                 5.  Teacher Member :- Mrs. Neelam Goswami , PRT

                 6.  VMC Member :- Mrs. Atasi Mandal

 Vidyalaya Committees for Session 2019-20

 

1.         CCA COMMITTEE

                 Mrs. Abhilasha Kumari ( PGT- Hindi)Co-ordinator Incharge

            Mrs. Sonia Singh (PRT) Co-ordinator

            Ms. Bhawna (PRT)

            (TGT- English)

Mrs. Iqbal Kaur Gill (TGT- Hindi)

 

 2.        ADMISSION MONITORING COMMITTEE

           Mrs. Jasbir Kaur (PGT- Commerce)

           Ms. Anita (PGT- Comp. Sc.)

           Mrs. Arun Bhandari (PRT)

           Mrs. Neelam Goswami (PRT)

 

 3.        EXAMINATION

Mrs. Shraddha (PGT- English)

           

Associates

Mrs. Amarjit Kaur (TGT-Maths)

TGT (Social Studies)

Mrs. Sonia Singh (PRT)

Mr. Ramesh Chand (Sub- Staff)

Mr. Dalvir Singh (Sub- Staff)

 

   4.     TIME TABLE ARRANGEMENT

Mrs. Jasbir Kaur (PGT- Commerce) Incharge

Mrs. Monika Bawa (TGT- AE)

Mrs. Ashu Sharda (TGT- WE)

Mrs. Arun Bhandari (PRT)

 

5.        PURCHASING

            Mrs. Jasbir Kaur (PGT- Commerce)

            Mrs. Iqbal Kaur Gill (TGT- Hindi)

            Mrs. Neelam Goswami (PRT)

 

   6.      FURNITURE

 

           Mrs. Monika Bawa (TGT- AE)

           Mr. Ashish Dhiman (TGT PHE)

 

           Associates :-

          

           Mr. Gurnek Singh (Sub- Staff) (Primary Wing)

           Mrs. Roopawati (Librarian)

           Mr. Dalbir Singh (Sub- Staff)

 

   7.      TEACHING AID

Mrs. Priyanka Badpaga (PGT- Commerce)

Mrs. Neelam Goswami  (PRT)

 

   8.      DISCIPLINE

            Mr. Ashish Kumar Dhiman (TGT- PHE)

            Mrs. Sangeeta Khurana (PGT- Maths)

            Mrs. Monika Bawa  (TGT- AE)

            Mrs. Arun Bhandari (PRT)

            Mrs. Narinder Kaur (PRT)

           

 

  9.    BEAUTIFICATION OF VIDYALAYA BUILDING/LAWNS

Mrs. Monika Bawa (TGT- AE)

Mrs. Iqbal Kaur Gill (TGT- Hindi)

Mrs. Ashu Sharda (TGT- WE)

 

Associates :-

Ms. Bhawna (PRT)

Mr. Gurnek Singh (Sub Staff)

 

 10.    CLEANLINESS

         Mrs. Ashu Sharda (Incharge)

         Mrs. Priyanka Badpaga (PGT- Economics)

         TGT (Social Studies)

         Mrs. Iqbal Kaur Gill (TGT- Hindi)

         Mr. Ashish Kumar Dhiman (TGT- PHE)

         Mrs. Narinder Kaur (PRT)

         Mr. Gurmukh Singh (Sub Staff)

         Mr. Gurnek Singh (Sub Staff)

         

11.   SPORTS                       

        Mr. Ashish Kumar Dhiman  (TGT- PHE) -Incharge

        Associates

        Mrs. Ashu Sharda  (TGT- WE)

        Mrs. Sonia Singh (PRT)

 

 

 

12.     SCOUT / GUIDE

 

          Mrs. Iqbal Kaur Gill (TGT- Hindi)

          Mrs. Ashu Sharda  (TGT- WE)

          Ms. Anita (PGT-Comp. Sc.)

          Mrs. Arun Bhandari (PRT)

          Mr. Ashish Kumar Dhiman (TGT- PHE)

          Mrs. Sonia Singh (Cubs and Bulbuls)

          Mr. Sohan Singh (PRT- Music)

 

 13.   FIRST AID

       

        Mrs. Priyanka Badpaga (PGT- Economics)

        TGT Science- Incharge

        Mrs. Narinder Kaur (PRT)

 

  14.  EXCURSION/TRANSPORTATION

         Mrs. Jasbir Kaur (PGT- Commerce) - Incharge

         Mr. Ashish Kumar Dhiman (TGT- PHE)

         Mrs. Monika Bawa (TGT- AE)

         Mr. Neelam Goswami (PRT)

         TGT Science

        

  15.  PHOTOGRAPHY CLUB

         Mrs.Ashu Sharda (TGT- WE)

        Mr. Sohan Singh (PRT- Music) (Album)

        Mrs. Monika Bawa (TGT- AE) (Album)

 

  16.  FEE FINE/CLASS REGISTER

         Mrs. Sangeeta Khurana (PGT Maths) Incharge

         Mrs. Amarjit Kaur (TGT Maths)

 

  17.     CONDEMNATION COMMITTEE

             Mrs. Jasbir Kaur (PGT- Commerce)

             Mrs. Amarjit Kaur (TGT- Maths)

             Mrs. Arun Bhandari (PRT)

             And Stock Incharge

 

 18.      BUILDING MAINTENANCE AND REPAIR:-

 

            Mrs. Sangeeta Khurana (PGT- Maths)

Mr. Gurnek Singh (Sub- staff)

 

 

 

  19.   MEDIA MANAGEMENT TEAM:

         

          Mrs. Abhilasha Kumari (PGT- Hindi)

          Mrs. Shraddha (PGT- English)

          Mrs. Iqbal Kaur Gill (TGT- Hindi)

          TGT (English)

 

 

20.  FIRE FIGHTING MANAGEMENT TEAM:

 

       Mrs. Jasbir Kaur (PGT- Commerce)

       Mrs. Sangeeta Khurana (PGT- Maths)

       Mr. Dalvir Singh (Sub- Staff)

       Mr. Ramesh Chand (Sub- Staff)

 

21.   VIDYALAYA PATRIKA

          

          Mrs. Abhilasha Kumari (PGT- Hindi)

          Mrs.  Nisha Kumari (TGT- Sanskrit)

          TGT English

          Mrs. Sonia Singh (PRT)

          Mrs. Shraddha (PGT- English)

          Mrs. Iqbal Kaur Gill (TGT- Hindi)

 

 

   22.   GRIEVENCE CELL

           

           Mrs. Jasbir Kaur (PGT- Commerce)

           Mrs. Iqbal Kaur Gill (TGT- Hindi)

           Mrs. Neelam Goswami (PRT)

         

 

23.      SEXUAL  HARRASSEMENT  COMPLAINTS  COMMITTEE

 

           Mrs. Jasbir Kaur (PGT- Commerce)

           Mrs. Sangeeta Khurana (PGT- Maths)

          Mr. Ashish Kumar Dhiman (TGT- PHE)

          Mrs. Neelam Goswami (PRT)

 

24.    VIDYALAYA  SAFETY  &  SECURITY  OF  STUDENTS

         Mrs. Jasbir Kaur (PGT- Commerce)

         Mrs. Sangeeta Khurana (PGT- Maths)

         Mrs. Amarjit Kaur (TGT- Maths)

         Mrs. Neelam Goswami (PRT)

 

25.    Website Committee :-

         Ms. Anita (PGT- Comp. Sc.)

         Mrs. Monika Bawa (TGT- AE)

       VIDYALAYA  CLUBS

1.   INTEGRITY CLUB  

      Mrs. Jasbir Kaur ( PGT- Commerce)

2.   ECO CLUB       

     Mrs. Priyanka Badpaga (PGT- Economics)

     TGT Science

     Mr. Ashish Kumar Dhiman (TGT – PHE)

 

3.   CREATIVITY CLUB

      Mrs. Monika Bawa (TGT- AE)

4.   CULTURAL CLUB

      Mrs. Iqbal Kaur Gill (TGT- Hindi)

      Mrs. Nisha Kumari  (TGT- Sanskrit)

     Mrs. Jasbir Kaur ( PGT- Commerce)

5.   READING CLUB

     Mrs. Roopawati (Librarian)

     Mrs. Shraddha (PGT- English)

6.  MATHEMATICS CLUB

     Mrs. Sangeeta Khurana (PGT- Maths)

     Mrs. Anarjit Kaur (TGT- Maths)

 

7.  DRAMATICS AND LITERARY CLUB  

     Mrs. Abhilasha Kumari (PGT- Hindi)

     TGT English

8. SPORTS CLUB

    Mr. Ashish Kumar Dhiman (TGT- PHE)

    Mrs. Arun Bhandari (PRT)

 

LIST OF TEACHERS AND CO- CLASS TEACHERS

SESSION 2019-20

CLASS

 

CLASS TEACHER

CO- CLASS TEACHER

I

 

MRS. NEELAM GOSWAMI

MRS. ROOPAWATI

II

 

MRS. SONIA SINGH

MRS. ROOPAWATI

III

 

MS. BHAWNA

MRS. ASHU SHARDA

IV

 

MRS. NARINDER KAUR

MRS. ASHU SHARDA

V

 

MRS.  ARUN BHANDARI

MRS. MONIKA BAWA

VI

 

MRS. SHRADDHA

MR. ASHISH KUMAR  DHIMAN

VII

 

TGT ENGLISH

TGT S.SC.

VIII

 

MRS. PRIYANKA BADPAGA

TGT S.SC.

IX

 

MRS. IQBAL KAUR GILL

MR. ASHISH KUMAR DHIMAN

X

 

MRS. AMARJIT KAUR

MS. ANITA

XI

 

MRS. SANGEETA

MRS. ABHILASHA KUMARI

XII

 

MRS. JASBIR KAUR

MRS. SANGEETA KHURANA